Показники майнового стану
Існує значна кількість класифікаційних ознак майна. За участю в операційному процесі виділяють товарне майно, розрахунково-грошове майно, виробниче тощо. Вартість товарного майна розраховується як сума запасів готової продукції підприємства та товарів, тобто:
Вартість товарного майна =
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
Вартість товарного майна =
Вартість розрахунково-грошового майна є сумою дебіторської заборгованості, грошових коштів та їх еквівалентів, інших активів:
Вартість розрахунково-грошового майна =
+ рядок 190 активу балансу + рядок 200 активу балансу +
+ рядок 210 активу балансу + рядок 220 активу балансу +
+ рядок 230 активу балансу + рядок 240 активу балансу +
+ рядок 250 активу балансу + рядок 50 активу балансу
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
Вартість розрахунково-грошового майна =
+ рядок 1130 активу балансу + рядок 1140 активу балансу + рядок 1145 активу балансу +
+ рядок 1155 активу балансу + рядок 1160 активу балансу + рядок 1165 активу балансу +
+ рядок 1190 активу балансу + рядок 1040 активу балансу
Вартість виробничого майна дорівнює сумі усього майна, що приймає або прийматиме участь у виробничому процесі.
Загалом при аналізі майна у розрізі окремих елементів доцільно застосовувати горизонтальний аналіз та вертикальний аналіз.
Сутність відносних показників майнового стану
Ця група показників вказує на стан та ефективність формування майна підприємства, в основному виробничих активів. Дозволяє оцінити передбачуваність та послідовність політики управління основними засобами, іншими активами підприємства.
Розрахунок показників майнового стану суб'єкта господарювання
Частка оборотних виробничих фондів в обігових коштах визначається як відношення оборотних виробничих активів до оборотних активів загалом. Тобто формула має наступний вигляд:
Чоб.в.ф. =
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
Чоб.в.ф. =
Частка основних засобів в активах є відношенням залишкової вартості основних засобів до загальної суми активів Тобто формула має наступний вигляд:
Ч.о.з =
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
Ч.о.з =
Показник зносу основних засобів розраховується як відношення зносу основних засобів до первісної вартості основних засобів. Відповідно формула наступна:
Кз.о.з =
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
Кз.о.з =
Коефіцієнт оновлення основних засобів розраховується як відношення збільшення за звітний період первісної вартості основних засобів до первісної вартості основних засобів. Формула така:
К.о.о.з =
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
К.о.о.з =
Частка довгострокових фінансових інвестицій в активах визначається як відношення довгострокових фінансових інвестицій до суми активів:
Ч.д.ф.і. =
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
Ч.д.ф.і. =
Коефіцієнт мобільності активів дорівнює відношенню мобільних активів до немобільних активів:
К.м.а =
Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:
К.м.а =
Розуміння результатів оцінки показників майнового стану
Трактування отриманих результатів значною мірою залежить від сфери, у якій працює підприємство. Так низька частка основних засобів є характерною для торгових підприємств, у той час як промислове виробництво є зазвичай капіталомістким і необоротні активи відволікають більшу частку фінансових ресурсів підприємства. В будь-якому випадку позитивною тенденцією є постійне оновлення основних засобів. Кожен із показників свідчить про наступне:
Частка оборотних виробничих фондів в обігових коштах вказує на ту частину оборотних активів, що знаходяться у виробничій сфері. Сюди відносяться виробничі запаси. незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів. Висока частка може свідчити або про неефективну політику управління виробничим процесом, зокрема формуванням виробничих запасів, або про ефективну політику управління іншими необоротними активами(збутом, розрахунками), що дозволяє спрямовувати більшість фінансових ресурсів у виробничу сферу.
Щодо економічного змісту частки основних засобів в активах, то цей показник свідчить про частку фінансових ресурсів, що інвестовані у основні засоби. Надання інтерпретації результатам аналізу також залежить від сфери у якій діє підприємство – для торгового бізнесу важливо формувати запаси товарів для забезпечення безперебійності роботи, відповідно частка основних засобів у загальній сумі активів є низькою. Динаміка зменшення частки основних засобів протягом певного періоду є позитивною в умовах стабільного або зростаючого обсягу виробництва та свідчить про підлаштування підприємства під зниження місткості ринку, кризові процеси і т.д.. У той же час така динаміка є негативною в умовах зниження обсягу виробництва та свідчить про неконтрольовану втрату виробничого потенціалу. Збільшення частки основних засобів може розцінюватися як підвищення виробничого потенціалу підприємства.
Коефіцієнт зносу основних засобів вказує на рівень фізичного та морального зносу основних засобів. Позитивним є зменшення значення показника, що свідчить про інтенсифікацію процесів оновлення необоротних виробничих активів, що підвищує конкурентоспроможність підприємства.
Коефіцієнт оновлення основних засобів вказує на рівень фізичного та морального оновлення основних засобів підприємства. Позитивною тенденцією буде збільшення показника(за умови неврахування інфляційного фактору).
Частка довгострокових фінансових інвестицій вказує на важливість для підприємства інвестицій у фінансові активи – акції, облігації тощо. Висновки щодо доцільності вкладення коштів за цим напрямком слід роботи на основі ефективності таких інвестицій. Тобто збільшення частки довгострокових фінансових інвестицій є позитивним явищем, якщо збільшується сума доходів від фінансових інвестицій, а рентабельність таких дій перевищує рентабельність основної діяльності підприємства.
Коефіцієнт мобільності активів вказує на співвідношення оборотних та необоротних активів підприємства. Як і у випадку деяких попередніх показників високе значення мобільності активів характерне для підприємств торгівельної, фінансової сфери, в той час як у більшості промислових підприємств частка необоротних активів висока.